ضد زنگ چیست و کاربرد آن کجاست

آهن و بقیه فلزات وقتیکه در مجاورت هوا و رطوبت قرار میگیرند دچار خوردگی میشوند که به این عارضه زنگ زدگی میگویند. ضد زنگ چیست  و کاربرد ان کجاست ؟ برای جلوگیری از ایجاد این عارضه باید پوششی روی  فلز ایجاد کرد که بهترین پوشش ضد زنگ است. استفاده از ضدزنگ در فلزات آنها را در برابر عوامل مخرب زنگ زا محافظت میکند.

ضد زنگ باعث دوام طول عمر فلزات میشود. آهن و فلزات هنگامیکه در معرض اکسیژن و رطوبت قرار بگیرند اکسید میشوند که بصورت یک پودر قهوه ای رنگ روی سطح فلزات ظاهر میشود،به همین دلیل استفاده از روکشهای محافظ امیت ویژه ای دارد که ضد زنگ روغنی قویترین حفاظ محسوب میشود.برخی از فلزات مانند برنج،برنز ومس ،کمتر دچار خوردگی میشوند زیرا این فلزات یک لایه محافظ روی لایه رویه ایجاد میکنند که مانع زنگ زدگی میشود.

ضد زنگ چیست

عواملی که باعث زنگ زدگی میشود

  • رطوبت
  • بارندگی
  • آب دریا و اسپری نمک
  • در معرض اسیدها و دوده های صنعتی قرار داشتن
  • در معرض خاک رس و بقیه خاکها بودن
  • سایش و زخم شدن سطح فلز و درمعرض هواقرار گرفتن ان
  • کهنه شدن ضد زنگ
  • اجرای ضد زنگ اهن  ضعیف

نحوه آماده سازی سطح برای اجرای ضد زنگ

ابتدا باید سطح مورد نظر را از هر گونه چربی،گرد وغبار و آلودگیهای دیگر پاک کنیم تا سطحی صاف و یکدست داشته باشیم.برای از بین بردن رنگهای قبلی و زنگ زدگی میتوان از سنباده یا سندپلاست استفاده کرد.بعد از تمیز کردن سطح مورد نظر شروع به اعمال ضد زنگ میکنیم که میتوان با فرچه یا اسپری ضد زنگ انجان داد،در بعضی موارد هم میتوان از پیستوله رنگ استفاده کرد.

ضد زنگ ها بر پایه الکید رزین ساخته شده اند و به دو صورت رنگ قرمز و طوسی تولید می شوند که هیچ گونه تفاوتی بین آن ها وجود ندارد و بسته به نوع رنگی که می خواهید روی سازه یا درب و پنجره خود بزنید می توانید آن ها را انتخاب کنید.به عنوان نمونه اگر قصد دارید رنگ تیره یا قهوه ای روی سازه مورد نظر خود نظر بزنید باید ضد زنگ قرمز خرید کنید اما اگر می خواهید رنگ های روشن روی درب و پنجره یا سازه فلزی مورد نظر بزنید باید ضد زنگ طوسی را انتخاب کنید. این کار باعث صرفه جویی در مصرف رنگ می شود به عنوان نمونه اگر سطحی که می خواهید رنگ سفید روی آن بزنید از ضد زنگ قرمز استفاده کنید شما مجبور می شوید پنج لایه از رنگ را روی سطح بزنید در صورتی که اگر از ضد زنگ طوسی استفاده کرده بوده اید فقط نیاز به سه لایه از رنگ داشتید.

ضد زنگ چیست

مشخصات و قیمت ضد زنگ مقاوم به اسید چیست

ضد زنگ ها با داشتن پیگمنت های ضد خوردگی ازهر گونه فلزی در برابر هر گونه زنگ زدگی محافظت میکند. نوعی از ضد زنگ ها با توجه به فرمولاسیون و پیگمنت های قوی خود، می تواند در شرایط اسیدی و قلیایی نیز مقاومت داشته باشد. معمولا رنگ های پلی اورتان و رنگ فنولیک اپوکسی درمقابل شرایط اسیدی مقاوم تر هستند. ولی در مقابل شرایط اسیدی با   PH =1   , 2 , 3  مقاوم نیستند. معمولا هیچ رنگی نمیتونه در مقابل شرایط اسیدی شدید دوام بیاورد.باید فکر و یا چاره ای دیگر اندیشید.

ضد زنگ تک جزئی مقاوم به اسید

این محصول با غنی بودن از پودر روی و داشتن رزین اصلاح شده ی اپوکسی و آلکیدی می تواند بخوبی در برابر شرایط شیمیایی مقاومت داشته باشد. پوشش دهی این رنگ برای هر کیلو 2متر مربع می باشد و بهتر است دو مرحله اجرا شود.

ضد زنگ چیست

ضد زنگ دو جزئی مقاوم به اسید

این محصول برپایه ی رزین اپوکسی و پیگمنت های ضد خوردگی تولید می شود. رزین اپوکسی خود به تنهایی مقاومت خوبی در برابر شرایط   رطوبت دارد. در هنگام اجرا دو مرحله ضدزنگ اپوکسی اجرا میشود  و سپس یک یا  دو مرتبه رنگ رویه اپوکسی پلی آمید اجرا می کنیم.

ضد زنگ های روغنی به نوعی یک عایق مناسب برای انواع فلزها محسوب میشود. این ضد زنگ جهت رنگ آمیزی انواع سطوح فلزی و درب و پنجره استفاده میشود. این محصول برای استفاده زیر کار بوده و از زنگ زدگی سطح جلوگیری میکند. غلظت این محصول بسیار زیاد است و برای رقیق کردن آن باید از تینر استفاده کنید. هر یک کیلو ضد زنگ حدود 4 متر مربع را پوشش می دهد. پس ازاجراء این نوع ضد زنگ، یک یا دو لایه رنگ روغنی بر روی آن جهت عمر بیشتر فلزات اجرا کنید. زمان خشک شدن اولیه آن ۳ ساعت و خشک شدن نهایی ۶ ساعت می باشد. ضد زنگ، یک نمونه رنگ آلکیدی است که به منظور جلوگیری از زنگ زدگی فلزات، روی فلزات زده میشود. هنگامی که آهن یا فولاد دچار خوردگی می شود اعمال پوشش مناسب ضد زنگ در فلز، آن را در برابر اثرات تخریب کننده محافظت می کند. پیگمنتهای  ضد خوردگی موجود در ضد زنگ های با کیفیت، خاصیت سطح فلز پایه را تغییر می دهدو در نتیجه مقاومت الکتریکی بالایی را ایجاد میکند.

شرایط نگهداری ضدزنگ

محتویات ظرف ضدرنگ باید در محیطی خشک و خنک و دور از نور آفتاب و در محیطی که دارای تهویه مناسب باشد نگهداری شود و درب آنرا محکم ببندید.بهترین زمان استفاده از یک ضد زنگ حداکثرتا 24 ماه پس از تاریخ تولید است البته در صورتیکه در شرایط انبار داری مناسبی نگهداری شده باشد.

ضد زنگ چیست

ضد زنگ روغنی(آکلیدی)

ضد زنگ روغنی یا آکلیدی که بر پایه رزینهای آکلیدی تولید میشود شامل رنگدانه هایضد خوردگی آهن است که برای محافظت از آهن استفاده میشود.زنگ زدن فلزات از سری مسائلی است که امروزه بشر با آن درگیر است و میتواند باعث خسارتهای زیادیبه تاسیسات شود.با استفاده از ضد زنگها مخصوصا ضد زنگهای روغنی میتوان این مشکل را حل کرد.ضد زنگ اکلیدی از رزینهای آکلیدی تشکیل شده است که در آن از رنگدانه های ضد خوردگی اهن استفاده شده است و حلال آن تینر روغنی است.از جمله ویژگیهای این ضد زنگ میتوان به قدرت پوشانندگی بالا،خاصیت ضد خوردگی،قیمت مناسب و مدت زمان کوتاه برای خشک شدن اشاره کرد.

میزان ترکیب ضد زنگ روغنی با حلال مناسب

عواملی مانند دمای محیط،وسیله اجرا کننده،و سطح زیرین در میزان مخلوط کردن ضد زنگ و حلال موثر است.در شرایط عادی و استفاده از قلم مو 12تا 15 درصد تینر ،در شرایط استفاده از غلطک 10 تا12 درصد تینر و در شرایطی که با پیستوله اجرامیشود 15 تا 20 درصد تینر روغنی استفاده میکنیم.

ضد زنگ چیست

انواع ضد زنگ و قلق اجرایی 

ضدزنگ در رنگهای طوسی،آبی،سبز و قرمز در بازار موجود میباشد که پر مصرف ترین آنها طوسی و قرمز است.اما  دانستن این موضوع که در چه شرایطی از کدام رنگ ضد زنگ استفاده کنیم بسیار مهم است.اگر بخواهیم در رنگ نهایی و رویه از رنگهای قهوه ای تیره،قرمز و سایر رنگهای تیره بخواهیم استفاده کنیم برای ضد زنگ وآستر از رنگ اخرایی یا قرمز استفاده میکنیم اما در شرایطی که رنگ رویه و نهایی ما طوسی،سفید و کرم یا هر رنگ روشن دیگری باشد از ضدزنگ طوسی استفاده میکنیم.اگر رنگ رویه و نهایی سفید یا هر رنگ روشن دیگری باشد و از ضدزنگ اخرایی استفاده کرده باشیم باید حداقل 4دست رنگ رویه را تکرار کنیم تا آستر بخوبی پوشانیده شود.در صورتیکه وقتی ضدزنگ متناسب با رنگ رویه استفاده کنیم حداکثر با 3دست رنگ رویه مناسبی به ما تحویل میدهد.

ضد زنگ روغنی آکلیدی هوا خشک

ضد زنگ هوا خشک اکلیدی با تینر روغنی یا بنزین مخلوط میشود و اجرا میگردد.ضد زنگ هوا خشک در دو نمونه اخرایی و طوسی رنگ در بازار موجود میباشد.اخرا نوعی پودر است که دارای اکسید آهن است و زمانیکه بصورت ضد زنگ درمی آید از خوردگی و اکسید شدن آهن جلوگیری میکند و بهترین نوع ضد زنگ در بازار میباشد.ضد زنگ طوسی هوا خشک که در بازار موجود میباشد در حقیقت نوعی رنگ آستری میباشد و هیچ عامل ضد خوردگی در آن وجود ندارد اما به دلیل اینکه ضد زنگ اخرایی مورد پسند همگان نیست نوع طوسی آنرا ترجیح میدهند و به عنوان ضد زنگ طوسی جا افتاده و استفاده میشود و به همین خاطر پوشش و محافظت محکمی در مقابل اکسید شدن فلزات از خود ایجاد نمیکند.بنابراین اگر قصد تهیه یک ضد زنگ قوی و با دوام را دارید اخرایی بهترین نوع ضد زنگ بشمار میرود.ضد زنگ روغنی هوا خشک استاندارد باید در مدت زمان45 دقیقه به صورت سطحی و 18ساعت بورت کامل و عمقی (در دمای مناسب و استاندارد) خشک شود.

 

 

 

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما