همه چیز در مورد ضد زنگ الکیدی و اپوکسی

آهن یا بعضی از فلزات در مجاورت هوا و در اثر رطوبت اکسید شده و دچار خوردگی می شود، به این پدیده زنگ زدگی میگوییم. اعمال پوشش مناسب ضد زنگ در فلز، آن را در برابر اثرات خراب کننده ناشی از قرار گرفتن در معرض آب محافظت می کند. برای اینکه کاربرد میلگرد و تیرآهن در ساخت و سازها دچار مشکل نشود باید از روش های محافظت در برابر خوردگی استفاده شود در غیر این صورت، عمر فولاد و سایر فلزات کمتر خواهد شد. یکی از این روش ها استفاده از ضد زنگ برای فلزات است.

رنگدانه های ضد خوردگی موجود در ضد زنگ ها، خاصیت سطح فلز را تغییر داده و مقاومت الکتریکی بالایی را ایجاد می کند. ابتدا رطوبت را جذب می کنند تا با فولاد واکنش نشان ندهد از این رو ضد زنگ اسکلت فلزی اهمیت ویژه ای دارد. ضد زنگ ماده‌ای است که با اضافه کردن آن به سطح فلز می‌توانید مقاومت آن را در برابر خوردگی و اکسید شدن در رطوبت هوا، بالا برده و مانع از زنگ زدن آن شوید. در واقع استفاده از ضد زنگ یک اقدام مقرون به صرفه و بلند مدت، برای ایجاد اطمینان خاطر جهت جلوگیری از زنگ زدگی است. چرا که برای افزایش کاربرد فولاد و سایر فلزات باید از روش های محافظتی در برابر خوردگی استفاده شود.

ضد زنگ الکیدی

ضد زنگ و کاربرد آن در فلزات

ضد زنگ یا پرایمر آلکیدی بهترین انتخاب برای حفاظت از انواع سطوح آهنی، اسکلت های فلزی ساختمانی و غیره می باشد تا در شرایط آب و هوایی معتدل بتوان از آن استفاده کرد. به عبارتی پرايمر آلكيدی (ضد زنگ) با استفاده از بهترين پيگمنت های ضد خوردگي تهيه شده و برای استفاده در شرايط آب و هوايی معتدل، جهت حفاظت سطوح آهنی، تاسيسات، سازه ها و لوازم خانگی و اداری فلزی در محيط های مختلف پيشنهاد می شود.زمان خشك شدن سریع، دوام، چسبندگی و قدرت پوشانندگی مناسب از مزايای ضد زنگ می باشد. پوشش ضد زنگزدگی برای استفاده در سطوح فلزی، بتن یا سیمان استفاده میشود. سطوح فلزی را از زنگ زدگی محافظت می کند. برای سازه های فلزی، نرده ها، درها و سایر سطوح فلزی مناسب است.

این پوشش ها به رنگ های خاکستری و قرمز و آبی و سبز موجود است. بعد از خشک شدن یک پوشش نیمه براق مقاوم در برابرعوامل زنگ زدگی و سایش ایجاد میکنند. پس از اعمال لایه ضد زنگ می توان از لایه های رنگ بر روی سطوح استفاده کرد. گاهی رنگ ها هم برای محافظت از فلزات کاربرد دارند اما این روش کیفیت چندانی ندارد زیرا، پس از مدتی دچار ترک یا پوسته پوسته شدن، می شود که در نتیجه می توان گفت تنها راه برای خلاص شدن از پوسیدگی و خوردگی استفاده از ضد زنگ است. ضد زنگ ها با توانایی مقاومت در برابر ساییده شدن، ضربه شدید، دمای بالا، مواد شیمیایی و.. طراحی شده اند. همچنین این مواد دچار ترک خوردگی نمی شوند و دارای خاصیت نفوذ ناپذیری هستند که موجب می شود استفاده از این ماده در کارهای ساختمانی و صنعتی بسیار مفید و توصیه شده باشد.

ضد زنگ الکیدی

انواع ضد زنگ

ضد زنگ مانند رنگ روغنی بر پایه الکید رزین است و حلال آن تینر است در دو نوع قرمز و طوسی در بازار موجود است. ضد زنگ آبی، آهنی، صنعتی، آپوکسی، ضد زنگ طوسی و قرمز انواع ضد زنگ‌های موجود در بازار هستند که کاربرد های متفاوت دارند.  ضد زنگ طوسی و قرمز به صورت معمول به عنوان ضد زنگ درب و پنجره به کار می‌رود این دو رنگ اغلب کاربرد یکسانی برعهده دارند.  برای فلزاتی که با اپوکسی کات  پوشیده شده‌اند معمولا از ضد زنگ اپوکسی استفاده می‌شود. از ضد زنگ‌های صنعتی در هر نوع صنعت مرتبطی می‌توان استفاده کرد. از ضد زنگ‌های آهنی همان طور که از نامشان پیداست، روی درب و پنجره و یا محصولاتی فلزی استفاده می‌شود تا از خورده شدن و زنگ زدگی آن‌ها جلوگیری شود. ضد زنگ آبی قویترین ضد زنگ‌ است و در محیط‌های خارجی ‌و داخلی گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مکان‌هایی که به صورت مستقیم در معرض نور خورشید و هوای آزاد قرار می‌گیرند، از ضد زنگ آبی استفاده می‌کنند.

ضد زنگ الکیدی

چه عواملی که باعث زنگ زدن فلزات می شوند

 • رطوبت، باران، آب دریا یا اسپری نمک
 • اسیدها، قلیایی ها و مواد شیمیایی دیگر و دودهای صنعتی
 • خاک ها از جمله خاک رس
 • سایش و فرسایش
 • فشار
 • عدم تعادل برق

برای خرید ضد زنگ اپوکسی روناس با عوامل فروش ایمن رنگ تاپ تماس بگیرید

ضد زنگ آکلیدی

ضد زنگ آلکیدی بر پایه رزین آکلید است که باعث جلوگیری از خوردگی و فرسودگی فلز در برابر رطوبت و نفوذ آب می شود. به نوعی یک عایق مناسب برای انواع فلزها محسوب می شود. اگر آهن در معرض دو عنصر اکسیژن و آب قرار گیرد، طی انجام واکنش های شیمیایی، آهن دچار زنگ زدگی می شود. در دنیای امروز استفاده از فلزات کاربرد زیادی دارد. طبیعی است که اگر از فلزات محافظت نکنیم و دچار زنگ زدگی شوندعمر مفید فلزات در حد زیادی کاهش پیدا میکند، از کارایی فلزات کاسته شده و هزینه تعمیرات و نگهداری آن بالا می رود. برای جلوگیری از زنگ زدگی آهن و آثار مخرب آن از روش های گوناگونی استفاده می کنند که یکی از روش های محافظت فلزات در برابر زنگ زدگی  که بسیار خوب جواب داده استفاده از پوشش ضد زنگ می باشد.

ضد زنگ الکیدی

مزایای ضد زنگ پرایمر آلکیدی

 • قدرت پوشش دهی بسیار خوب ضد زنگ یا پرایمر آلکیدی
 • چسبندگی فوق العاده بالا
 • دوام پایدار و طولانی
 • مقاوم در برابر نور خورشید
 • سرعت خشک شدن بالا
 • استفاده آسان

زمان خشک شدن ضد زنگ الکیدی

زمان خشک شدن ضد زنگهای روغنی آلکیدی بستگی به جريان هوا، دمای محيط، ميزان رطوبت ، ضخامت و تعداد لايه ها دارد. به طور متوسط زمان خشک شدن سطحی 3ساعت زمان خشک شدن عمقی 8 ساعت است. و به طور کلی هنگامی که سطح خلی داغ است اقدام به رنگ امیزی نکنید. چون حباب زدگی اتتفاق می افتد.و برای ما ناخوشایند است.

ضد زنگ الکیدی

نکات ایمنی در هنگام استفاده از ضد زنگ اهن

 • از دسترس اطفال دور نگه داشته شود.
 • هنگام استفاده در فضای بسته از تهویه مناسب استفاده شود.
 • به دور از شعله آتش استفاده شود.
 • در صورت تماس با چشم با آب فراوان شستشو شود.

طرز استفاده از ضد زنگ معمولی

قبل از استفاده از ضد زنگ باید لوازمی از جمله قلم مو ، پیستوله ، مقداری پارچه کهنه فراهم کنیم. ابتدا روی سطح فلز را از هر گونه سیاهی یا چربی پاک کنیم. سپس ضد زنگ را با انواع تینر مناسب روغنی مخلوط کنیم. در مرحله سوم با استفاده از قلم مو ، پیستوله یا غلتطک ، درب فلزی ، پنجره ، یا سایر سازه های فلزی را رنگ کنیم. پس از خشک شدن نیز درب یا پنجره را نصب کنیم.

در این خبر درمورد فروش رنگ ضد خوردگی و بازرسی های بعد از رنگ امیزی باهم اشنا می شویم.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما